Szklarska Poręba jest urokliwym miasteczkiem na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. Pierwsze z pasm charakteryzuje się najogólniej wyższymi szczytami i bardziej stromymi podejściami, drugie jest pod tym względem mniej wymagające.

Z tego też powodu bardziej chyba doceniane przez amatorów spacerów, biegania i turystyki rowerowej niż rasowych wspinaczy.

Ja natomiast postanowiłem skorzystać z szansy, którą w Sudetach dały opady świeżego śniegu - deficytowego atrybutu kilku ostatnich zim (w miejscu zamieszkania) i zorganizowałem sobie kilkugodzinny plener fotograficzny w Szklarskiej Porębie. Otaczające tę miejscowość okoliczne góry i znajdujące się na nich lasy, skały i szlaki zamieniły się bowiem szybko w baśniową krainę z białym puchem na pierwszym planie.

Wędrówka na Wysoki Kamień, do Wodospadu Kamieńczyka, po Białych Skałach czy do osławionego Chybotka dostarczyła ogromu wrażeń estetycznych. Ponieważ aura zmieniała się przy tym z godziny na godzinę, na zdjęciach mogło pojawić się i niebieskie niebo i rozświetlony promieniami słonecznymi las, i ponure szare chmury i nawet nieprzenikniona mgła.

Niektóre fotografie uzupełniły mapy Google, większość jednak trafiła do składającej się z dwóch części zimowej galerii.

W nadziei, że udało mi się utrwalić chociaż trochę klimatycznego nastroju, zapraszam na zimowy spacer wokół Szklarskiej Poręby. Drugą część galerii można zobaczyć: TUTAJ

Jan Wojtasik

                                                     
pogoda.net