[…] W Powiecie Nowosolskim jest jeszcze jedna trasa pełna urokliwych miejsc, widoków zapierających dech w piersiach i atrakcji: „Szlak Wiatraków i Jezior”, wytyczony na śladzie „ósemki”.

W pobliżu Czerwonaka zobaczymy głaz narzutowy „Czerwona Małpa”, znany nam już z części poświęconej legendom i tajemnicom.

W Lubięcinie czeka nas jedna z największych atrakcji tej trasy: trzy wiatraki, tzw. „koźlaki”; dwa niedawno odnowione, w trzecim działa restauracja.

Kilka kilometrów dalej dojedziemy do miejscowości Mesze i torfowiskowego rezerwatu „Jezioro Mesze”. Tworzy je zbiornik bezodpływowy o powierzchni pond 2 hektarów i głębokości do 7 m, który od lat naturalnie zarasta. Niedaleko rezerwatu rośnie nietypowa sosna powstała ze zrośnięcia aż pięciu konarów, w obwodzie ma 4,5 m.

Kolejny urokliwy rezerwat wodno-torfowiskowy jest zlokalizowany obok Józefowa i nazywa się „Jezioro Święte”. Ten akwen jest większy (prawie 20 ha) i głębszy (11 m), za to równie urokliwy, co Mesze. […]

Krzysztof Koziołek, Powiat Nowosolski i Powiat Görlitz dla aktywnych. Rowerowy zawrót głowy – wiatraki dla wytrwałych, Wydawnictwo MARTINUS, Nowa Sól 2007-2013 s. 32

pogoda.net