Prosimy!!! Nie zabierajcie młodych z lasu! Okres wiosny i lato to czas kiedy w trakcie leśnych wędrówek lub spacerów możemy spotkać malutkie sarny, jelenie lub zajączki przy których nie ma matki. Zwierzęta te często sprawiają wrażenie opuszczonych, co nie jest prawdą.

Najlepiej spokojnie oddalmy się z tego miejsca. Pamiętajmy, żeby ich nie dotykać, nie głaskać, nie przytulać, ponieważ w ten sposób zostawiamy na nich swój ludzki zapach, który jest dla zwierząt obcy, nieprzyjemny, i może spowodować odrzucenie maleństwa przez matkę. Nie wolno także zabierać ich z miejsca znalezienia, ale pozostawić je w spokoju. Nasza "odruchowa pomoc" zazwyczaj zwierzętom może tylko zaszkodzić.

Zostawianie młodych saren przez matkę jest naturalnym zachowaniem dla tego gatunku. Młode ssaki nie wydzielają intensywnego zapachu, mają ubarwienie maskujące i są mało ruchliwe, co chroni je przed zagrożeniem. Matka specjalnie opuszcza koźlę, co zwiększa szansę na przeżycie potomstwa i wraca do niego tylko na czas karmienia. Gdyby samice przebywały cały czas w ich pobliżu mogłyby przyciągać uwagę drapieżników i naraziłaby młode na niebezpieczeństwo. Pasie się ona najczęściej w odległości kilkuset metrów od leżącego w trawach koźlęcia, czuwając nad jego bezpieczeństwem.

Jeśli znajdziesz w trawie młode sarnię, cielę, zająca lub ptaka, to je ostrożnie omiń! Nie dotykaj, nie bierz na ręce i nie „ratuj" zabierając ze sobą! Powinniśmy je zostawić w spokoju, ominąć w bezpiecznej dla nich odległości, zachowując się bardzo cicho i spokojnie, bo to przecież ich dom.

Więcej: Gazeta Lubuska

 

pogoda.net