Przeprawa "Krzycki Rów". Przeprawa "Krzycki Rów" znajduje się na wschód od Przyborowa, w ciągu starej drogi łączącej Siedlisko z Lipinami. W miejscu tym, w przeszłości przerzucony był pełnowymiarowy most.

Aktualnie zaś znajduje się kładka umożliwiająca przy zachowaniu ostrożności w miarę bezpieczne przemieszczenie z się z rowerem oraz pieszo na drugą stronę kanału Kopalnica, niekiedy nazywanego też Krzyckim Rowem.

Turystyczna atrakcyjność miejsca wynika z jego położenia oraz walorów przyrodniczych.

Przede wszystkim należy podkreślić, że "Przeprawa" znajduje się w ciągu dwóch oznakowanych szlaków rowerowych: starszego - wytyczonego przez Starostwo w Nowej Soli zielonego szlaku "Wiatraków i Jezior" oraz niedawno  wytyczonego przez Stowarzyszenie Jodłowskie szlaku fioletowego HUBERT łączącego Konotop p. Jodłów z Siedliskiem. Oba szlaki prowadzą przez centralne rejony Puszczy.

Niezależnie od tego, w miejscu Przeprawy "Krzycki Rów" rozpoczynają bieg leśne drogi [dojazdy] pożarowe oznaczone numerami 10, 8 i 9 w kierunku północnym oraz numerem 15 w kierunku południowym. Ta ostatnia (Kasztanowa) pozwala na łatwy i szybki dojazd do Siedliska. Pozostałe prowadzą kolejno do szkółki leśnej, Lipin (Michałowskiego) i Drogoniowa (na Oberżę).

Przyrodnicze atuty miejsca wynikają nie tylko z faktu, że przepływa przez nie sporej wielkości ciek wodny. Po jego stronie północnej cieszą oczy pozostałości starej alei lipowej. Jest też kilkanaście wyróżniających się wielkością i wiekiem dębów oraz świerków. Szatę roślinną "Krzyckiego Rowu" uzupełniają brzozy, sosny oraz wielorakie rodzaje krzewów. Zaledwie 900 m. na wschód od "Przeprawy" znajduje się "Wejmutkowy zagajnik" - odnawiająca się w sposób naturalny plantacja sosny wejmutki.

W wodzie pływają dzikie kaczki, co pewien czas pojawiają się łabędzie i liczne ptasie drapieżniki polujące na ryby.

"Przeprawa" powinna też zainteresować historyków. Analiza starych map wskazuje, że to właśnie tędy władcy Siedliska musieli udawać się do swego urzędu celnego w Stanach, a podczas Wojny Czterdziestoletniej kwaterujący w Siedlisku szwedzcy dowódcy słali gońców do oddziałów rozmieszczonych w warownych obozach przy Odrze pod Stanami oraz na północ od Czerwonaka. Oczywiście, należy pamiętać, że wówczas jeszcze Kanał Kopalnica nie istniał. Na mapach pojawi się dwa wieki później. 

Ostatnia bitwa o "Przeprawę" zdarzyła się na początku 1945 r. Przebiegający równolegle do Odry kanał stanowił oparcie dla wojsk niemieckich mających bronić tzw. Linii Środkowej Odry [niem. Oderstellung] i stanowił rodzaj przyczółka mostowego rozciągającego od Kierzna, przez Bielawy do Przyborowa. Umocniono go m.in. pięcioma tzw. pancernymi stodołami, które w istocie doskonale maskowały schrony wyposażone w ciężką broń maszynową. Armia Radziecka pojawiła się nad Kopalnicą 3 lutego. Przepraw broniły m.in. jednostki Waffen SS. Walki trwały kilka dni. Najprawdopodobniej to ich świadectwem jest widoczny przy drodze do Siedliska grób żołnierski. 

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów i dzięki środkom Nadleśnictwa Nowa Sól w miejscu określanym w nazewnictwie krajobrazowym jako Przeprawa "Krzycki Rów" w listopadzie 2017 r. powstał kolejny, dziesiąty już na obszarze d. Puszczy Tarnowskiej, leśny punkt odpoczynku [LPO].

Poza zadaszoną i wyposażoną w stół oraz dwie ławy altaną, składa się on z kosza na odpadki, stojaka na rowery, tablicy informacyjnej oraz planszowej mapy Puszczy Tarnowskiej.

Poza klasycznymi turystami rowerowymi czy pieszymi Przeprawa "Krzycki Rów" powinna zainteresować zwłaszcza mieszkańców Przyborowa. Z centrum tej miejscowości wystarczy dojechać czy dojść do ul. Leśnej, która w pewnym momencie przechodzi w prowadzącą wśród lasów i łąk drogę polną. Na dojazd rowerem wystarczy zarezerwować sobie 10 minut, spacer na nogach zajmie pół godziny.

Jan WOJTASIK


Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°48′68″ E

Szer. geogr. 51°48′00″ N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano m.in. mapy: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie II  2017, mapę "Powiat Nowosolski" Wydawnictwa Turystycznego PLAN s.c., pracę Tomasza Andrzejewskiego i Krzysztofa Motyla, Pozycja Środkowej Odry 1928 - 1945, Nowa Sól 2001, zdjęcie Portalu "Google" oraz skan pobrany ze strony GEO-PORTAL.GOV.PL

 

 

 

pogoda.net