Źródełko Jodłowskie. Nie jest tak sławne, ani tak zasobne w wodę, jak owiane legendami tarnowskie Źródełko Miłości. Ma jednak sporo surowego uroku i zdeklarowanych zwolenników, którzy pozyskiwaną w nim wodę cenią sobie znacznie wyżej niż dostępną w kranach Jodłowa czy pobliskich miejscowości.

Trzeba też zauważyć, że Źródełko Jodłowskie ma też swoich anonimowych opiekunów, którzy dbają w miarę możliwości o zapewnienie sobie dostępu do ujęcia, skonstruowali przemyślny kran a punkt pozyskiwania wody osłonili drewnianą obudową. Pomyślano też o znużonych wędrowcach, którzy mogą skorzystać z zawieszonego na obudowie kubka.

Techniczne warunki korzystania z jodłowskiej wody źródlanej mogą jednak w niedługim czasie ulec radykalnej poprawie. Nadleśnictwo Sława Śląska planuje bowiem postawienie w tym miejscu bardziej profesjonalnego i spełniającego standardy higieniczne ujęcia wody. Możliwe więc, że już 2018 r. turyści będa raczyć się chłodną wodą w stylowym obiekcie przypominającym np. Studnię Napoleona w Wielkopolskim Parku Narodowym w pobliżu Mosiny.

Nie mamy aktualnie niestety żadnych urzędowych danych o właściwościach wody wypływającej z Wężowego Półwyspu. Z konieczności wypadnie pozostać przy opinii amatorów leśnej wody. Starszy pan, który czerpaną ze źródełka wodę wozi w plastikowych butlach na dwukołowym wózku, zapewnia w rozmowie, że woda jest zdrowa i smaczna, a on sam używa jej od dwudziestu ponad lat i nigdy nie miał problemów z jej jakością. Wkrótce po pojawieniu się zdjęcia Źródełka na portalu eholiday.pl anonimowy autor napisał: "Woda z tego źródełka jest smaczna, krystaliczna polecam, pijemy ją od roku. Na miejscu wisi porcelanowy kubeczek z którego można się napić .Na zdrowie!!!" Bardzo dziękuję za tę opinię.

Dodajmy, że półwysep wcina się tutaj łagodnie w wody Jeziora Tarnowskiego Dużego, a z uwagi na licznie wygrzewające się latem na jego południowym brzegu zaskrońce, nazywany bywa niekiedy wężowym.

Do źródełka warto się wybrać zupełnie bez związku z zapotrzebowaniem na wodę. Prowadzi do niego niezwykle urokliwa leśna droga. Dominujące na pierwszym odcinku sosny z czasem przechodzą w las mieszany. Spotkamy sporo dorodnych buków oraz dębów, zwłaszcza czerwonych. Nie zabraknie też brzozy, jarzębin i innych drzew przydających kolorytu naszym lasom. Z okolicy źródełka roztacza się też przepiękny widok na słynny cypel jodłowski. 

Amatorzy ciekawostek lokalnych mogą przy okazji tego spaceru odnaleźć ślady dawnej, a może wcale nie tak dawnej przeszłości. Wystarczy przespacerować się ok. 100 m. w kierunku północno-zachodnim od źródełka. Znajdują się tam ślady po dawnej kuźni, która funkcjonowała jeszcze do lat 50-tych XX w. i świadczyła usługi na rzecz okolicznych gospodarstw oraz potrzeb leśnictwa. Wszak w tamtym czasie przy pracach leśnych konie były ciągle jeszcze podstawową siłą pociągową.

Źródełko Jodłowskie odnajdziemy najłatwiej przy pomocy zielonego szlaku pieszego PTTK. Tym szlakiem udajemy się z centrum Jodłowa 600 m. w kierunku południowym do skrzyżowania "6 Dróg". W tym charakterystycznym miejscu, które stanowi ważny węzeł licznie zbiegających i rozchodzących się na przysłowiowe cztery strony świata Jodłowskich Tras Rekreacyjnych, kierujemy się na wschód, i bacząc, żeby nie pomylić oznakowania z zielonym rowerowym, idziemy zgodnie z oznakowaniem szlakowym.

Droga początkowo zupełnie prosta, po 600 m. skręca w lewo, a potem w prawo wzdłuż linii brzegowej jeziora. Za moment jesteśmy na wysokości Źródełka Jodłowskiego.

Jan WOJTASIK


 

Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°57′90″ E

Szer. geogr. 51°52′13″  N

 Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano projekt mapy: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Jodłów 2016 oraz skan terenu pobrany ze strony GEOPORTAL.GOV.PL

pogoda.net