Dębowy Jar. Znajduje się w południowo-wschodnim sektorze 27 oddziału Borów Tarnowskich administrowanych przez Nadleśnictwo Sława Śląska. Bez wątpienia jest jednym z ładniejszych miejsc dawnej Puszczy Tarnowskiej. Nazwa nie jest przypadkowa.

Biegnący wzdłuż  linii północ - południe, długi garb otacza głęboki parów. Porastają go liczne młode dęby, a także sosny i kilka innych gatunków drzew. Z urzędowego opisu taksacyjnego Banku Danych o Lasach wynika, że w oddziale 27 wydzielono obszar "i" o powierzchni 0,98, na którym rosną dęby bezszypułkowe w wieku 105 lat, średnicy 34 cm oraz wysokości 31 m., miejscami spotkać można na tym obszarze sosnę w tym samym wieku oraz wydzielenie "h" o powierzchni 3,16 ha z młodnikiem dębu bezszypułkowego w wieku 12 lat. Uwagę przykuwają oczywiście wiekowe dęby z oddziału 27i.

Najwyższym wzniesieniem okolicy jest Sucha Góra [niem. Dörnicht Berge], której wysokość sięga 103,5 m. n.p.m.]. 

W Dębowym Jarze zbiegają się aż trzy Jodłowskie Trasy Rekreacyjne: niebieska, czerwona i pomarańczowa. Każda ma różną długość i inny stopień trudności, ale – jeżeli idziemy czy też jedziemy zgodnie z kierunkiem wskazanym przez strzałki – wszystkie zaprowadzą nas najkrótszą drogą do Jodłowa. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów zadbało też o urządzenie leśnego punktu odpoczynku – LPO. Do dyspozycji turystów jest więc drewniana altana, kosz na odpadki i ława do odpoczynku.

Położenie miejsca i oznakowania szlakowe sprawiają też, że łatwo stąd dojechać do Starej Drogi Pocztowej, Gaju Wandy, Pawilonów Myśliwskich czy Drogi Geibel'a [pomarańczowa JTR]. Ta sama trasa ułatwi też odnalezienie pobliskiej Wodnej Góry. Z kolei, czerwona JTR powiedzie nas do Dębówka. Po drodze łatwo znajdziemy wejście na Wysoką Halę [Halę Almy] czy dojście do Słoniowej Łapy.

Musimy jednak pamietać, że miejsca te znajdują się w kierunku przeciwnym do Jodłowa. Dojazd do nich wymaga więc przemieszczania się w stronę odwrotną od tej, którą pokazują strzałki na oznakowaniu.

Dębowy Jar i jego najbliższe otoczenie to przede wszystkim jednak wspaniałe, cieszące oko widoki, dużo zieleni przez cały rok, a jesienią dodatkowo wiele czerwieni i brązów. Jakkolwiek leży na wymagającym szlaku rowerowym "Jary i kopce Karolatu", jest wymarzonym miejscem na chwilę cichej refleksji.

Dębowy Jar oddalony jest ok. 2,5 km od Jodłowa. Najłatwiej trafić tam przy wykorzystaniu niebieskiej JTR. Dla zbieraczy runa leśnego, dobrym punktem orientacyjnym może być też słupek oddziałowy oznaczony numerami: 27/26/39/38.

Jan WOJTASIK

Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°56'28" E

Szer. geogr. 51°51'50" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I/2015 oraz materiał pozyskany ze strony GeoPortal.pl i Banku Danych o Lasach

pogoda.net