Zagubiony Dąb. Wygląda okazale, ma 3,60 m. obwodu na wysokości pierśnicy, ale raczej w najbliższym czasie nie statusu pomnika przyrody nie uzyska. Brakuje mu jeszcze kilkunastu centymetrów. Nazwa brzmi zaskakująco, a pomysł na nią zrodził się najzupełniej przypadkowo, chociaż w okolicznościach dość szczególnych.

Kilka lat temu, pewnego burzliwego, dość późnego już popołudnia przebijałem się na rowerze przez Puszczę Tarnowską z Nowej Soli do Jodłowa. Dość długo jechałem sobie spokojnie i trzymałem się utartego oraz dobrze znanego sobie szlaku opartego głównie na oznakowaniu leśnych dróg pożarowych.

Jednak kolejna fala zbliżających się grzmotów skłoniła mnie do pośpiechu, a narastający deszcz dodatkowo nasunął myśl o znalezieniu jakiegoś skrótu umożliwiającego szybszy dojazd do celu wyprawy. Regularność linii oddziałowych i kompas niwelowały ryzyko zabłądzenia do minimum.

Z tych też powodów na wysokości jednej z przecznic zdecydowałem się zmienić dotychczasowy kierunek wschodni na północny. Właśnie wtedy, po przejechaniu kilkuset metrów wzdłuż linii oddziałowej, ujrzałem pięknie prezentujące się drzewo. Był to nieznany mi wcześniej dąb. W świetle rozjaśniających mrok błyskawic wyglądał jak przyjmujący pioruny "złoty dąb" z wiersza Konstantego I. Gałczyńskiego. Wrażenie mocno utkwiło mi w pamięci.

Pośpiech sprawił jednak nie mogłem pozwolić sobie na chwilowy nawet postój i wykonanie jakichkolwiek notatek lokalizacyjnych. Podejmowane w późniejszym czasie kilkakrotne próby odnalezienia drzewa nie dawały efektu. Udało się to dopiero jesienią 2015 r., zresztą przez przypadek.

Okazało się przy tym, że rośnie sobie w sąsiedztwie Gaju Wandy, całkiem niedaleko od kilkunastu innych rozrzuconych w okolicy wiekowych dębów. Dokładniej jest to północno-wchodni sektor oddziału nr 61 Borów Tarnowskich, którymi w tej części administruje Nadleśnictwo Sława Śląska. W niektórych publikacjach okolica ta nazywana jest Krainą Drzew Pomnikowych [KDP].

W grudniu tego samego roku dokonałem jego obmiaru i sfotografowania.

Nie jest już "dębem zagubionym", ale tak go właśnie sobie nazywałem do czasu odnalezienia i niech już tak pozostanie.

"Zagubiony Dąb" najłatwiej znajdziemy wykorzystując Jodłowską Trasę Rekreacyjną o kolorze pomarańczowym. W tym celu po opuszczeniu Gaju Wandy wystarczy skierować się na wschód i przemieścić na długość jednej krótszej linii oddziałowej. Stoi sobie kilkanaście metrów od słupka 42/41/61/60.

Jan WOJTASIK

 

Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°55'50" E

Szer. geogr. 51°50'98" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015

 

 

 

pogoda.net