Głaz Henryka. W pobliżu Krążkowa w oddziale 230 Borów Tarnowskich pozostających w administracji Nadleśnictwa Sława Śląska znajduje się pomnik przyrody nieożywionej - głaz narzutowy "Henryk". Jest pozostałością po ostatnim zlodowaceniu.

Upamiętnia leśniczego Henryka Zegara, który już w latach 70. XX w. upowszechnił w środowisku leśników i regionalistów wiedzę o jego istnieniu. Formalny status pomnika przyrody otrzymał kilka lat temu 12 maja 2006 r. Obwód głazu wynosi 840 cm. W dokumentacji podaje się, że jego tworzywem jest "granit skandynawski".

Głaz został odkopany, ale pozostawiono go na dnie niewielkiej niecki terenowej. Z tego powodu nie jest dostrzegalny z większej odległości. 

Odnalezienie go wymaga więc nieco wysiłku, gdyż - pomimo mnogości przebiegających w pobliżu leśnych dróg - dojazd do "Henryka" nie jest niestety w żaden sposób oznaczony.

Najszybciej dostać się do niego możemy jadąc na zachód od strony miejscowości Dębczyn [Dąb]. Pewniejszy jednak wydaje się kierunek od strony Krążkowa. W tym wypadku wystarczy leśną drogą pożarową ozn. nr 15 kierować się na północny-zachód i na ok. 250 m. przed skrzyżowaniem z drogą nr 16 skręcić w przesiekę leśną w prawo. Po przebyciu ok. 350 m. zobaczymy cel naszej wyprawy.

Pomocną wskazówką może okazać się wyraźnie górująca nad niskim jeszcze młodnikiem pozostałość pięciu dorodnych sosen.

Jan WOJTASIK
Dane orientacyjne dla GPS

Dł. geogr. 16°2'8" E

Szer. geogr. 51°48'48" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015

 

pogoda.net