Słoniowa Łapa to wiekowy dąb z charakterystyczną, przypominającą stopę słonia, naroślą u podstawy. Rośnie jakieś 500 m. na zachód od Wysokiej Hali, w północno-zachodnim sektorze oddziału "112" Borów Tarnowskich. Jest to część d. Puszczy administrowana przez Nadleśnictwo Sława Śląska.

Przyczyna niezwykłego ukształtowania części przyziemnej drzewa nie jest dokładnie znana, a zdania wśród leśników są podzielone.

Według jednej z wersji, słoniowatość wywołana jest jakimś rodzajem choroby dębu, według innej to po prostu efekt specjalnych zabiegów hodowlanych, dzisiaj już nie stosowanych i zapomnianych.

To ostatnie źródło informacji przekonuje też, że w przeszłości podobnych niezwykłości na obszarze d. Puszczy Tarnowskiej było więcej. Osobiście podobną osobliwość, chociaż w wersji miniaturowej, miałem okazje kiedyś podziwiać w Wolińskim Parku Narodowym.

Rzecz pozostaje do rozstrzygnięcia. Być może pomogą nam w tym czytelnicy.

Do Słoniowej łapy najłatwiej dojechać od strony Dębówka Jodłowską Trasą Rekreacyjną [JTR] oznaczoną kolorem czerwonym. Widać ją dobrze z linii między oddziałowej 78/112, zwłaszcza zimą. Przemieszczając się na zachód dojrzymy go na lewo, jakieś 20 m. od drogi.

Jan WOJTASIK


Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°56'85" E

Szer. geogr. 51°50'33" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015

 

pogoda.net