Wodna Góra. W południowo-wschodnim sektorze oddziału "28" Puszczy Tarnowskiej administrowanego przez Nadleśnictwo Sława Śląska znajduje się, schowana za ścianą gęstych drzew, osobliwość natury - Wodna Góra. Jej wysokość sięga 110 m. n.p.m.

Współczesna nazwa wniesienia stanowi proste tłumaczenie z języka niemieckiego. Dla poprzednich mieszkańców była to bowiem Wasser Berge i taką właśnie nazwę spotkać można na przedwojennych mapach okolicy.

Nieco zaskakująca w naszym klimacie nazwa znajduje swoje uzasadnienie w fakcie, że nawet podczas suchego lata na szczycie wzniesienia regularnie znajduje się woda zgromadzona po opadach deszczu i śniegu w wyrobisku pozostałym po eksploatowanej tu w przeszłości gliny. Woda ta łagodzi mikroklimat. Przede wszystkim jednak stanowiła i dalej stanowi naturalny wodopój dla dzikiej zwierzyny.

Od pewnego czasu sytuacja ulega powolnej, choć zauważalnej, niestety niekorzystnej zmianie. Wskutek naturalnych procesów erozyjnych niecka z wodą systematycznie ulega spłyceniu.

Miejsce wzięli we władanie myśliwi, którzy nęcą na różne sposoby przychodzącą do wodopoju zwierzynę, a na samym szczycie góruje ambona.

Mimo tych uwag, Wodna Góra ciągle kusi swoim urokiem i warto zajrzeć tu choćby na chwilę.

Wodną Górę najłatwiej odszukać z Dąbrowna. Trzeba kierować sie na południe, a potem drogą pożarową "36" dojechać do drogi pożarowej nr "12". Zarazem jest to jodłowska trasa rekreacyjna [JTR] oznaczona kolorem pomarańczowym. Tu skręcamy w lewo i po przebyciu 400 m. wystarczy raz jeszcze skręcić w lewo i linią oddziałową 27/28 przemieścić się ok. 100 m.

Jan WOJTASIK


Dane orientacyjne dla GPS:

Dł. geogr. 15°55'47" E

Szer. geogr. 51°51'45" N

Przy opracowaniu tego materiału wykorzystano mapę: Puszcza Tarnowska. Jodłowskie Trasy Rekreacyjne, Wydawnictwo SYGNATURA Zakład Kartograficzny, Wydanie I,  2015

 

pogoda.net