Aleja "Dwieście Dębów". Wszystko wskazuje, że w swej pierwotnej postaci Puszcza Tarnowska była lasem mieszanym dębowo-sosnowym, raczej z przewagą dębu. Dopiero w XIX wieku proporcje te uległy odwróceniu i to do tego stopnia, że sosna zdominowała wszelkie inne gatunki.

Czytaj więcej...

Babrzysko, czyli Żurawie Stawy Śródleśne. Pomysł ich odszukania zrodził się w trochę dziwnych okolicznościach. Pewnego majowego przedpołudnia przejeżdżałem rowerem leśną drogą pomiędzy Kamienną a Grochowicami. Już w pobliżu Starej Cegielni usłyszałem nawoływanie się żurawi. Głosów było dużo i w dodatku nadchodziły z głębi lasu.

Czytaj więcej...

Bajorko przy Drodze Pocztowej. W Puszczy Tarnowskiej, cierpiącej coraz bardziej na niedostatek wody, każdy naturalny czy sztuczny zbiornik wodny przykuwa uwagę. To przede wszystkim miejsca, które służą za wodopój leśnej zwierzynie oraz strażakom za źródło pozyskiwania wody gaśniczej.

Czytaj więcej...

Bliźniaki. Wg innej wersji "Kochankowie", czyli sosna pospolita zrośnięta już od poziomu pnia z dębem. Swoiste przemieszanie warstw liści z gałązkami porośniętymi igłami sprawia intrygujące wrażenie, zwłaszcza podczas śnieżnych zim.

Czytaj więcej...

Bukowy Król Puszczy. Należy do najpiękniejszych przedstawicieli swojego gatunku, jakie zdarzyło mi się spotkać w ostatnich latach. Rośnie niemal w samym środku Borów Tarnowskich, w części administrowanej przez Nadleśnictwo w Nowej Soli.

Czytaj więcej...

pogoda.net