Malta jest wyspiarskim państwem-miastem położonym w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym. Od Włoch dzieli ją zaledwie 81 km.

Gozo jest drugą co wielkości wyspą tego niewielkiego państwa o niezwykle bogatej historii. W pejzażu skalistych wysp uwagę zwracają kościoły, których jest aż 359, z czego 313 zbudowano na głównej wyspie, a 46 na Gozo. Na listach zabytków figurują też liczne twierdze.

Elewacje większości obiektów są stonowane, bliskie szarości. Na wybrzeżu przeważają skały, ale spotyka się też plaże piaszczyste, niekiedy niezwykle piękne. Kontrastują wspaniale z granatem lub zielenią wód Morza Śródziemnego i błękitem nieba. Bywa, że mieszczą się pośród wysokich skalnych klifów.

Podczas jednodniowego wypadu na Gozo miałem szansę wykonać zdjęcia reprezentatywne dla wszystkich wymienionych obiektów. Zamieściłem je w trzech kolejno ponumerowanych galeriach bez porządku chronologicznego i tematycznego. Spina je wyłącznie lokalizacja na jednej niewielkiej wysepce i czas wykonania gorący lipcowy dzień 2021 r.

Zapraszam do obejrzenia. Odsłona druga galerii znajduje się: TUTAJ, a trzecia – TUTAJ. Osoby zainteresowane zaś pozyskaniem pełniejszej wiedzy o Malcie zapraszam do informacji: TUTAJ.

Jan Wojtasik

 

                                       
pogoda.net