Kos  to należąca do Grecji niewielka wyspa na Morzu Egejskim  w archipelag Sporadów Południowych u wybrzeży Turcji. Jej powierzchnia nie przekracza 300 km kwadratowych, a ludność liczy zaledwie 26 tys. Wyspa zawiera zarówno uprawne niziny jak i nie nadające się do uprawy wyżyny.

Głównym źródłem dochodu jest turystyka. Ludność wyspy zajmuje się także uprawą winorośli, migdałów, fig, oliwek, warzyw oraz pszenicy i kukurydzy. Największe miasto wyspy nazywa się także Kos i stanowi jej centrum turystyczne i kulturalne.

Uważany za ojca medycyny Hipokrates urodził się właśnie na Kos ok. 460 r. p.n.e. Tu też otworzył  swoją najsłynniejszą szkołę medyczną. Po jego śmierci, uczniowie wybudowali szpital, przez wielu naukowców uznawany za pierwszy na świecie. W samym centrum miasta Kos do dziś rośnie platan zwany "Drzewem Hipokratesa". To pod nim Hipokrates nauczał sztuki leczenia.

Z Kos łatwo już przeprawić się na sąsiednią wyspę Nissiros. Głównie po to, żeby podziwiać zabytkowa architekturę Mandraki oraz pospacerować w kraterze wklęsłego wulkanu Stefanom, który zionie jeszcze obecnie oparami siarki, a po raz ostatni pokazał swoją moc w 1888 r. Prezentowane w galerii zdjęcia wykonane zostały we wrześniu 2010 r. 

Zapraszam.

Jan WOJTASIK

 

 

                                                                                   
pogoda.net