Kasztanowe poletko jest fragmentem Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Gaj Wandy" zlokalizowanego na obszarze Borów Tarnowskich w części administrowanej przez Nadleśnictwo Sława Śląska. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc dawnej Puszczy.

Rośnie tam na obszarze 2,5 ha blisko 200 kasztanowców, wiele dorodnych wiekowych dębów i buków oraz przedstawiciele innych gatunków drzew. Niestety pojawienie się na początku XX wieku szrotówka kasztanowcowiaczka sprawiło, że byt białych kasztanowców stał się zagrożony. Piękne drzewa z roku na rok marniały w oczach.

Jednak wysiłek rewitalizacyjny podjęty w 2017 r. i konsekwentnie realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodlów, leśników Nadleśnictwa Sława Śląska, myśliwych z Wojskowego Koła Łowieckiego "Wilk" oraz młodzież z Lubięcina sprawił, że w maju 2021 r. Gaj Wandy zazielenił się intensywnie, a same kasztanowce obsypane zostały kwieciem jak nigdy wcześniej. 

Pomimo więc faktu, że w przeszłości miałem już wielokrotnie okazję fotografować kasztanowce w Gaju Wandy w lepszych warunkach pogodowych, zdecydowałem się na kolejny plener, a wykonane zdjęcia umieściłem tym razem w specjalnie wydzielonej galerii. 

Entuzjastów naturalnego piękna, którego nie przebijają najlepsze obrazy, zapraszam do Gaju Wandy, a wszystkich, którzy nie mogą udać się tam osobiście do przejrzenia kasztanowych fotografii.

Jan Wojtasik

                                                                 
pogoda.net