[…] Z myślą o karierze, awansach i szeroko otwartych drzwiach do przedziału o nazwie "klasa średnia" tysiące młodych ludzi co roku walczą o miejsce na studiach, które mają zapewnić im taką przyszłość. Prawnik lub ekonomista w serialach jest przecież człowiekiem wpływowym i zamożnym.

Czytaj więcej...

[…] Planując jakąś działalność profilaktyczną, należałoby mieć na uwadze ogół dzieci i młodzieży, a nie tylko określoną ich część, która wyróżnia się właśnie pewnym zachowaniem, trudnościami, warunkami życia.

Czytaj więcej...

"Warunki, w których czujemy się anonimowi, mając wrażenie, że nikt nas nie zna i nikomu nie zależy na określonych dobrach, sprzyjają antyspołecznym zachowaniom w poszukiwaniu własnych korzyści".

Philip Zimbardo, Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2017 s. 48

Czytaj więcej...

[…] Nigdy nie pogodziłam się z dokonaną kilka lat temu zmianą modelu dochodzenia do zawodów prawniczych. Teraz, na jednym roku, może być np. kilkuset aplikantów adwokackich i większość z nich nie ma patronów. Skutki już widać. Oni nie znają nawet podstawowych zasad zachowania się na sali rozpraw, czasem nawet nie wiedzą, że np. należy wstać, kiedy sąd wstaje.

Czytaj więcej...

[…] Bezwzględny atak na sąd, gdy polityk nie zna sprawy i opiera się na emocjonalnej relacji strony, dyskwalifikowałby atakującego w każdym praworządnym kraju. Ale nie w Polsce, gdzie na atakowanie sądów jest pełne polityczne przyzwolenie.

Czytaj więcej...

pogoda.net