Powstanie Agrigento, pierwotnie zwanego Akragas, datuje się na przełom VI i V wieku p.n.e. Stanowiło wówczas jeden z ważnych ośrodków tzw. Wielkiej Grecji. W swojej historii przeszło wiele trudnych momentów, wielokrotnie było niszczone podczas wojen Greków z Kartagińczykami czy Kartagińczyków z Rzymianami.

„Dolina Świątyń”, jak określa się zespół pozostałości po dawnych obiektach sakralnych, zlokalizowanych po południowej stronie antycznego miasta, niszczona była zarówno przez działania wojenne, jak i trzęsienia ziemi. W spokojniejszych czasach pozostałości po imponujących budowlach grabione były przez pozyskiwaczy materiałów budowlanych.

Obecnie cały obszar przypomina bardziej wielkie rumowisko antycznych bloków niż centrum kultu religijnego. Wyjątkami są obiekty określane jako Świątynia Concordii czy Świątynia Junony. Nazwy poszczególnych świątyń są bardziej umowne niż wynikające z dokumentacji historycznej.

Przez kilkaset lat obszar Doliny Świątyń wykorzystywany był w charakterze nekropolii. Od 1997 r. jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Galeria przedstawia zdjęcia wykonane podczas spaceru wzdłuż liniowo ułożonych stanowisk  archeologicznych. Zdjęcia w wersji bardziej dynamicznej prezentacji na tle muzycznym można oglądać TUTAJ.

Jan WOJTASIK

 

                                                               
pogoda.net