Nowa Sól. Nadleśnictwo Nowa Sól przygotowało coś specjalnego dla miłośników dobrej muzyki w niezwykłej scenerii. W sobotę 28 maja 2022 r. w Puszczy Tarnowskiej odbędzie się koncert Leśne Granie na Polanie.

Na miejsce koncertu - jak wcześniej zaznaczono - wybrano Puszczę Tarnowską. Dostępne przekazy zdają się wskazywać, że wiele lat temu w centrum tego dużego kompleksu leśnego miały miejsce koncerty muzyczne organizowane przez władców księstwa siedlisko-bytomskiego - ówczesnych gospodarzy znaczącej części  Puszczy. Opublikowany przez Nadleśnictwo plakat mówi niemal wszystko o samej imprezie, a zaproszeni artyści rekomendacji nie potrzebują. Na stronie fecebook'owej Nadleśnictwa można odnaleźć także pozostałe informacje programowe.

W tym miejscu należy natomiast podkreślić, że koncertowi zorganizowanemu przez nowosolskich leśników będzie towarzyszył tzw. gwiaździsty zlot rowerzystów, którzy w formule grupowej dojadą do Studni Haussmana z różnych kierunków. Grupa prowadzona przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów wyjedzie z tej miejscowości o godz. 9,00. Pilotem rowerzystów z Siedliska będzie Pan Daniel Kołtun. Grupa wystartuje spod zamku Karolat o godz. 9,45. Rowerzystów z Nowej Soli i najbliższych okolic poprowadzi Pan Romuald Fiodorowicz (tel. 502 430 433). Ta grupa wystartuje o godz. 9,00 z placu przy Al. Wolności. Z kolei, Grupa Klubu Turystyki Kolarskiej TURKOT wyruszy z Nowej Soli spod pływalni o godz. 10.00. W sprawach związanych z wyjazdem tej grupy należy kontaktować się z Panem Waldemarem Filipkiem pod numerem telefonu: 508 684 316.

O czasie i miejscu startu peletonów z innych miejscowości będziemy informować w miarę napływających informacji. Dla zapewnienia sobie bezpiecznego,  sprawnego i odpowiedniego dla własnej kondycji dojazdu sugerujemy, żeby wcześniej nawiązać kontakt z pilotami poszczególnych grup. Do nich należy decyzja o wyborze ostatecznego wariantu drogi.

Warto przy okazji zauważyć, że wybór miejsca leśnego koncertowania nie jest przypadkowy. Zlokalizowana nieopodal Czerwonej Małpy Studnia Haussmana stanowi rodzaj niecki terenowej otoczonej z każdej strony ścianą lasu, pośrodku zaś znajduje się nowoczesny zbiornik wody. Do Studni prowadzą utwardzone leśne drogi oznaczone numerami: "1" i "12". Z Siedliska i Przyborowa można tam też trafić dzięki jodłowskiej trasie rekreacyjnej oznaczonej kolorem fioletowym "Hubert". Na dojazd pożarowy nr "1" można wjechać z drogi wojewódzkiej 315 za Przyborowem. Zjazd w prawo na "1" znajduje się niecałe 2,5 km od ostatnich zabudowań Przyborowa.

Grupy rowerzystów zainteresowane dojazdem od strony Lipin mogą wykorzystać oznakowanie drogi pożarowej "11", "1" i "12", a od strony Grochowic i Tarnowa Jeziernego - dróg  pożarowych "3","5", "1" i "12". Wszystko zdaje się przemawiać, że wskutek długotrwałej suszy najlepsze warunki dojazdu będą właśnie z tego ostatniego kierunku. 

Osoby zmotoryzowane pozostawiają swoje pojazdy na parkingu przy Szkółce Leśnej k. Przyborowa i na miejsce koncertu zostaną przetransportowane środkami Nadleśnictwa. Miejsce parkowania rowerów wyznaczono w bezpośredniej bliskości Studni Haussmana przy dojeździe pożarowym nr 12 w kierunku Czerwonej Małpy.

We własnym zakresie należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody i pożywienia. W przypadku większej frekwencji dostęp do tych środków na miejscu może być utrudniony. Konieczne jest także posiadanie odzieży odpowiedniej do pory roku i warunków pogodowych prognozowanych na czas koncertu oraz repelentów przeciwko insektom.

Organizatorzy apelują o rezygnację z prób samodzielnego dostania się na imprezę przez osoby gorzej zorientowane w znajomości realiów dużego obszaru leśnego, jakim jest Puszcza Tarnowska z uwagi na realne ryzyko pobłądzenia.

Aktualny pozostaje też apel o przestrzeganie wszystkich zasad pobytu w lesie, w tym zwłaszcza zachowywanie ciszy, respektowanie zakazu posługiwania się otwartym ogniem i wyrzucania odpadków. Ważną sprawą jest także przybycie na leśny koncert przed jego rozpoczęciem o godz. 11,00. 

Pamiętajmy, że niezależnie od miejsca, koncert muzyczny pozostaje koncertem i powinien pozostać ucztą dla ucha.

Jan Wojtasik

Mapka nr 1. Przedstawia fragment Puszczy Tarnowskiej ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji Studni Haussmana i drogami dojazdowymi umożliwiającymi dojazd na koncert przez zorganizowane grupy rowerzystów.

Mapka nr 2. Na tej mapce przedstawiona została projektowana droga dojazdu do miejsca koncertu z miejsca startu w Jodłowie. Szacowana długość trasy w jedna stronę wynosi 10,5 km, z czego ok. 75% dróg posiada nawierzchnię szutrową.

Mapka nr 3. Kolejna mapka pokazuje sposób dojazdu do Studni Haussmana z kierunku Lipin. Jest to dogodna propozycja dojazdu ze ścieżki rowerowej "Kolej na Rower". Problemem może okazać się jednak stan drogi leśnej nr "11" na odcinku ok. 1 km wskutek zniszczenia nawierzchni przez transport leśny.


 Mapka nr 4. Pokazano na niej sugerowany sposób dojazdu z przeprawy na kanale Kopalnica k. Szkółki Leśnej w Przyborowie. Do przeprawy z Przyborowa dojeżdżamy przedłużeniem ul. Leśnej, a z Siedliska przedłużeniem ul. Kasztanowej.


Mapka nr 5. Przedstawia sugerowaną drogę dojazdu od strony Tarnowa Jeziernego i Sławy.

Mapka nr 6. Ukazuje dojazd do miejsca koncertu z drogi wojewódzkiej 325 w punkcie o nazwie Drewniany Kamień. Na mapce uwzględniono wersję z wizytą u Czerwonej Małpy. Ten wybór jest rekomendowany rowerzystom z Grochowic i innych pobliskich miejscowości.


Mapka nr 7. Pokazano na niej dojazd do miejsca koncertu drogą wojewódzką nr 315 z Przyborowa. Wybór tej trasy zalecany jest rowerzystom doświadczonym, którzy nie mają oporu poruszania się drogami z intensywnym ruchem pojazdów mechanicznych. Uwagę zwraca dobra nawierzchnia jezdni. Dodatkowo oznaczono na niej lokalizację szkółki leśnej, gdzie będzie udostępniono parking strzeżony dla samochodów.


Plakat Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów

 

pogoda.net