Nowa Sól – Bytom Odrzański – Nowa Sól. Nowy cykl rajdowy nowosolskiego MOSiR-u wyraźnie zyskał uznanie rowerzystów. W niedzielne przedpołudnie na placu przy Al. Wolności stawiło się niemal 60 pasjonatów jazdy rowerowej.

Jak przystało na miasto walczące o trzeci z kolei tytuł Rowerowej Stolicy Polski, na starcie II edycji "Rajd.BIKE - Poznajemy nasz powiat" pojawili się: Prezydent Nowej Soli Pan Jacek Milewski oraz Starosta Powiatu Nowosolskiego – Pani Iwona Brzozowska, której towarzyszyli inni członkowie zarządu. Pomiędzy wytrawnymi weteranami wypraw rowerowych dało się zauważyć także sporo ludzi młodych. Nie zabrakło cyklistów ze Sławy, Otynia i wielu innych miejscowości.

Dopisała też pogoda. Od rana świeciło słońce, temperatura powietrza rosła z godziny na godziną i wiał ożywczy wiatr.   

Start nastąpił punktualnie o godz. 10,00. Dzięki pomocy Panów Tadeusza Czaykowskiego i Marka Kochanowicza, cały peleton sprawnie i szybko opuścił Nową Sól i przez Starą Wieś dojechał do Kiełcza. Po minięciu tej miejscowości, zaszła konieczność przeprawienia się po prowizorycznej kładce przez Białą Wodę. Na szczęście poziom wody ostatnio wyraźnie obniżył się i przedostanie się na drugi brzeg nie stwarzało większego ryzyka. Nie zmienia to jednak faktu, że jakieś „ucywilizowanie” tego fragmentu najkrótszej i mocno obciążonej trasy rowerowej z Kiełcza do Tarnowa Byckiego, a dokładniej do tzw. Traktu Pruskiego jest pilne i powszechnie oczekiwane.

Po przekroczeniu Białej Wody dalsza jazda okazała się samą przyjemnością. Pod kołami rowerów pojawiła się bowiem gładka, asfaltowa jezdnia, a nadodrzańskie pejzaże gminy Bytom Odrzański urzekały swoim urokiem. Za moment aspekt rekreacyjno-estetyczny wyprawy wzbogacony został o wątek historyczno-gospodarczy. Na samym południowym krańcu Traktu Pruskiego – historycznej alei dębowej prowadzącej w kierunku Siedliska – na nowosolskich rowerzystów oczekiwał już Pan Jacek Sauter – Burmistrz Bytomia Odrzańskiego, który od razu doskonale wcielił się w rolę przewodnika wyprawy.

Pan Burmistrz ze swadą opowiedział o historii Traktu Pruskiego, różnych aspektach jego rewitalizacji i planach związanych z otwarciem widoku na Zamek Karolat w Siedlisku. Lokalizacja punktu widokowego utworzona zostanie w Leśnej Ścieżynie - miejscu historycznej przeprawy promowej przez Odrę. Aktualnie budowana jest tam wiata rekreacyjna. Z kolei, wiedzą o samej osadzie podzielił się z uczestnikami rajdu jego organizator z ramienia nowosolskiego MOSiR-u Pan Marcin Kula.

Wielu rajdowców zaskoczyła obecność ścieżki rowerowej łączącej Leśną Ścieżynę z Bytomiem Odrzańskim. Biegnąca wzdłuż Odry wygodna szutrowa dróżka zapewnia rowerzystom oraz biegaczom i spacerowiczom pieszym nie tylko możliwość podziwiania starodrzewia dębowego, pozostałości po schronach z okresu II wojny światowej czy licznych oczek wodnych, ale także raz po raz otwarty widok na rzekę. Prawdziwa frajda dla oczu i płuc.

Zanim peleton wjechał do Bytomia i rozpoczął zwiedzanie wybranych zabytków, pojawiła się okazja do kilku krótkich postojów na Bytomskich Błoniach, m.in. na sztucznie usypanym kopcu. Nieco dalej rajdowców powitali organizatorzy akcji „Sprzątanie Bytomia”. Gościnni Bytomianie nie poskąpili Nowosolanom smakowitych soków i innych owocowych delicji.

Także ten postój dawał możliwość wysłuchania relacji Pana Jacka Sautera o dotychczasowych dokonaniach władz Bytomia dla mieszkańców w zakresie rekreacji, wypoczynku czy rozrywki.

Temat spraw socjalnych oraz zagadnienia rewitalizacji licznych w Bytomiu Odrzańskim obiektów zabytkowych zdominowały treść rozmowy podczas spaceru po miasteczku. Pierwszym etapem była promenada - pozostałość po wysadzonym w powietrze w 1945 r. moście odrzańskim. Punktem kulminacyjnym wycieczki stało się zwiedzanie niedawno odnowionej świątyni protestanckiej. Zadziwił przy tym sposób przebudowy budynku pozwalający na współczesne bezpieczne wykorzystanie przy zachowaniu nienaruszonej architektury zewnętrznej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że barokowy kościół wybudowano w latach 1744-1746. Powstał na miejscu zniszczonego podczas wojny 30-letniej budynku znanego na Śląsku protestanckiego gimnazjum [niem. Schönaichianum Carolatheum]. Zwiedzanie dawnego zboru było też okazją do poznania różnych aspektów wykorzystywania celowych funduszy unijnych oraz planów renowacji bytomskiego ratusza.  

Spacer w kierunku rynku był ostatnim punktem spotkania z Burmistrzem Bytomia Odrzańskiego. Dla nowosolskich rowerzystów wyprawę do tej miejscowości zwieńczył poczęstunek przy gospodzie „Pod Złotym Lwem”. Lokal znajduje się w powszechnie uważanej za najładniejszą w Bytomiu, barokowej kamienicy. W upalne południe smakowały zarówno lody, jak i serwowana w znanej gospodzie kawa.

Powrót do Nowej Soli rozpoczął się krótko przed godz. 14,00. Przejazd drogą przez Tarnów Bycki, Kiełcz i Starą Wieś przebiegł planowo. I chociaż podczas wycieczki miały miejsce drobne awarie rowerów, została ona wysoko oceniona przez uczestników.

Niedzielny rajd został oficjalnie zamknięty przez Pana Marcina Kulę na placu przy al. Wolności w Nowej Soli. Przy tej okazji padła deklaracja zorganizowania kolejnej rowerowej wyprawy krajoznawczej podczas tegorocznej jesieni. Jednocześnie Pan Tadeusz Czaykowski zaprosił wszystkich do udziału w kolejnych przedsięwzięciach „Święta Bzów” w Siedlisku.

Redakcja "Tekstów & pejzaży" współpracowała przy organizacji wyprawy.

Jan WOJTASIK

Na zdjęciu powyżej: krótki postój w Ścieżynie Leśnej połączony z wystąpieniem Pana Jacka Sautera - Burmistrza Bytomia Odrzańskiego. Więcej fotografii na stronie internetowej MOSiR w Nowej Soli i profilach facebookowych uczestników rajdu.

pogoda.net