Nowa Sól. Cepeliadowe wyprawy rowerowe zdążyły odwiedzić już niemal wszystkie gminy na obszarze Powiatu Nowosolskiego. Pozostało jeszcze tylko Kolsko, a przede wszystkim gmina "wiejska" Nowa Sól.

Właśnie ta ostatnia będzie celem tegorocznego majowego rajdu.W dniu 11 maja 2019 r. o godz. 9,00 z placu przy Al. Wolności w Nowej Soli wyruszy VI-ty już rajd rowerowy pod hasłem "Z Cepeliadą po Powiecie Nowosolskim".

Trzydziestu cyklistów przeprawi się na drugą stronę Odry, żeby potem odwiedzając wybrane obiekty na Starorzeczu, w tym "Trzy Dęby" i "Szaniec Szwedzki" dojechać do Stanów. Tu planowane jest spotkanie z przedstawicielami samorządu i zwiedzanie zabytkowej dzwonnicy.

Po opuszczeniu Stanów nastąpi przejazd przez Puszczę Tarnowską w kierunku południowym, aż do położonej nieopodal Przyborowa Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Nowa Sól.

O ile pierwszy etap wycieczki będzie koncentrował się na zagadnieniach historyczno-przyrodniczych, wizyta w Szkółce przybliży rowerzystom zagadnienia współczesnej gospodarki leśnej. Po przeprawieniu się przez Przeprawę "Kanał Krzycki", kolejne fragmenty rajdu przebiegać będą uroczymi zakątkami nowosolsko-przyborowskiego Nadodrza.

Zakończenie rajdu zaplanowano ok. godz. 15,00 na placu przy Al. Wolności w Nowej Soli.

Długość całej trasy nie powinna przekroczyć 30-31 km. Znaczna jej część przebiegać będzie drogą asfaltową, pozostała gruntowymi drogami leśnymi. W połowie trasy spodziewać się należy jednego trudniejszego podjazdu. Należy też liczyć się – jak to często bywa w lesie gospodarczym - z odcinkami nieco trudniejszymi i korektami pierwotnie zakładanych planów przejazdu.

Szósty rajd Cepeliady, podobnie jak wszystkie poprzednie, będzie miał charakter poznawczy – przybliżenie uczestnikom turystyczno-krajoznawczych atrakcji Powiatu Nowosolskiego oraz rekreacyjny – upowszechnienie turystyki kolarskiej jako formy aktywnego wypoczynku. Stanowi imprezę towarzyszącą tegorocznym Zielonym Ogrodom nad Odrą – przedsięwzięciu realizowanemu przez Fundację "CEPELIADA".

Rajd jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy upominek. Ilość miejsc jest jednak limitowana i nie może przekroczyć 30 uczestników. O zakwalifikowaniu do udziału będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na długość rajdu i szacowany czas jego trwania pamiętać należy o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość pożywienia i napojów. Także przezorność wynikająca z przejazdu terenami leśnymi i polnymi uzasadnia posiadanie przy sobie środków do odstraszania owadów.

Konieczne jest posiadanie technicznie sprawnego i dostosowanego do jazdy terenowej roweru oraz ogólnie dobry stan zdrowia. Uczestnicy nie posiadający ukończonych 18 lat muszą legitymować się posiadaniem karty rowerowej, a osoby poniżej 15 roku życia pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Redakcja "Tekstów i pejzaży" przyjęła patronat medialny nad rajdem i współuczestniczy przy jego organizacji.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Poza imieniem i nazwiskiem, niezbędne jest podanie numeru PESEL i telefonu kontaktowego, a także potwierdzenie posiadanego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Przyjęcie zgłoszenia będzie każdorazowo potwierdzane.

Na uczestników wyprawy czekają okolicznościowe pamiątki.

Jan WOJTASIK

Mapki poniżej przedstawiają schematyczny przebieg projektu rajdowego. Na pierwszej planowaną trasę oznaczono kolorem brązowym, gwiazdki na niej oznaczają natomiast najważniejsze miejsca docelowe oraz miejsce startu i zakończenia rajdu. Mapka kolejna "Google" przedstawia odległości od miejsca startu do poszczególnych punktów.


 

Opinie, oceny i uwagi dotyczące tego artykułu bardzo proszę kierować za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie głównej lub poprzez księgę gości.

 

pogoda.net