Jodłów. Deklaracje zarządu Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów stają się rzeczywistością. Trwa budowa nowych tras rekreacyjnych i renowacja "starych". Aktualnie prace koncentrują się przy wytyczaniu mega-szlaku VIKTOR-HUBERT łączącego Konotop z Siedliskiem.

Jego północny odcinek połączy Jodłów z Jeziorną, Meszami i Świętem, a południowo zachodni otworzy ułatwi dojazd do Lipin, Przyborowa czy Nowej Soli. Każda z tych tras będzie przebiegała przez atrakcyjne miejsca w gminach Konotop, Nowa Sól, Sława i Siedlisko. Ułatwią one także planowanie wypraw do Puszczy Tarnowskiej tym turystom, którzy zechcą skorzystać z ofert już istniejących i łączyć je z nowymi projektami.

Ważnym elementem projektu Jodłowskiego Stowarzyszenia jest praktyka stawiania w wytypowanych miejscach punktów wypoczynku składających się m.in. z altanki, stołu i ław oraz wyposażonych w kosze na śmieci. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Sława Śląska punkty takie niedawno powstały na czarnej trasie przy Cegielni, a obecnie budowane są kolejne pomiędzy Jeziorną a Meszami i w pobliżu zbiornika wodnego nieopodal Gaju Wandy.

Współpraca z Nadleśnictwem Nowa Sól doprowadzi zapewne do powstania następnych w części Puszczy zarządzanej przez to Nadleśnictwo.

Warto też podkreślić, że na tablicach przy nowych leśnych punktach wypoczynku pojawiła się nowa wersja mapy Puszczy Tarnowskiej. W porównaniu z wersja tradycyjna jest bogatsza o nowe szlaki i lokalizację wielu puszczańskich atrakcji. Co jednak chyba najważniejsze, zawiera oznaczenia dróg pożarowych oraz numerację oddziałów leśnych całego obszaru dawnej puszczy. Dodatkowo przy tym, nowa wersja mapy jest bardziej czytelna od swojej poprzedniczki. Równolegle prowadzone są prace nad kolejnym wydaniem klasycznej turystycznej mapy papierowej. 

Przyszłoroczny sezon turystyczny zapowiada się więc niezwykle ciekawie.

Jan WOJTASIK

 

 

pogoda.net