Nowa Sól – Nowe Miasteczko. W styczniu informowaliśmy o planowanym na ten rok przez Fundację Twórczości Ludowej Cepeliada w Nowej Soli kolejnym rajdzie rekreacyjno-krajoznawczym. Po Siedlisku i Bytomiu Odrzańskim przyszła tym razem kolej na poznanie gminy Nowe Miasteczko.

Realizowany pod hasłem "Z Cepeliadą po Powiecie" projekt otrzymał wsparcie Starostwa Powiatowego w Nowej Soli, a termin tego przedsięwzięcia ustalony został na dzień 7 maja 2016 r.

Podstawowa wersja zakłada następująca trasę wyprawy: Nowa Sól -> Kiełcz -> Bycz -> Małaszowice -> Miłaków -> Nowe Miasteczko -> Królikowice -> Kiełcz -> Nowa Sól. Szacowana długość trasy wyniesie ok. 40 km. W większości będzie przebiegać drogami asfaltowymi, spodziewać należy sie jednak także sporych fragmentów szutrowych, typowych dróg leśnych i odcinków zdominowanych przez piasek. Z powodu uszkodzenia mostku, nie można też wykluczyć utrudnień spowodowanych koniecznością przeprawy przez bród Białej Wody w okolicy Kiełcza.

Wyprawa jest imprezą towarzyszącą tegorocznemu kiermaszowi "Zielone Ogrody nad Odrą".  Rozpocznie się o godz. 9.00 przy scenie na placu przy Alei Wolności i potrwa co najmniej 6 – 7 godzin. 

Rajd ma charakter poznawczy – przybliżenie uczestnikom rajdu turystyczno-krajoznawczych atrakcji powiatu nowosolskiego oraz rekreacyjny – upowszechnienie turystyki kolarskiej jako formy aktywnego wypoczynku.

Osoby, które postawią sobie jeszcze bardziej ambitne cele będą mogły na zasadzie tzw. agrafki zwiedzić dodatkowo Annabrzeskie Wąwozy wraz z Górą Św. Anny. Pilotem tej grupy będzie doświadczony cyklista Pan Maciej Kowalski.

Aktualnie trwa dopracowywanie szczegółow wyprawy. Warto podkreślić, że niektórzy jej uczestnicy będą mieli możliwość pokonania fragmentu trasy do portu w Bytomiu Odrzańskim galarem Pana Andrzeja Deli i do reszty grupy dołączą w okolicach Popowa.

Należy przy tym mieć na uwadze, że uwagi na trudny obecnie do prognozowania poziom rzek, stan dróg polnych i leśnych oraz trwające prace przy budowie drogi S-3 podanie bardziej szczegółowych informacji o wyborze wariantów przejazdu nie jest jeszcze możliwe.

Pełnienia roli przewodnika podczas zwiedzania Miłakowa i Nowego Miasteczka podjął się znany regionalista Pan Jacek Zawiślak. Przewidywane jest też okolicznościowe spotkanie z przedstawicielami władz samorządowych Miasta i Gminy.

Zakłada się, że w rajdzie weźmie udział ok. 30 uczestników. Do wysokości tego limitu rajd jest otwarty dla wszystkich osób chętnych. Organizatorzy zapewniają możliwość ubezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków bezpośrednio przed samym startem oraz okolicznościowe pamiątki.

Zapisy przyjmuje redakcja "Tekstów i pejzaży" drogą elektroniczną na adres << Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. >> oraz (wyjątkowo) telefonicznie pod numerem 502 311 510. Poza imieniem i nazwiskiem konieczne jest podanie numeru PESEL oraz telefonu kontaktowego.

Z uwagi na długość rajdu i szacowany czas jego trwania pamiętać należy o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość pożywienia i napojów.

Konieczne jest posiadanie technicznie sprawnego i dostosowanego do jazdy terenowej roweru oraz ogólnie dobry stan zdrowia. Uczestnicy nie posiadający ukończonych 18 lat muszą legitymować się posiadaniem karty rowerowej, a osoby poniżej 15 roku życia pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

Redakcja "Tekstów i pejzaży" przyjęła patronat medialny nad rajdem i współuczestniczy przy jego organizacji.

Jan WOJTASIK

Mapka poniżej przedstawia podstawowy wariant przebiegu rajdu. Zakładaną trasę oznaczono kolorem czerwonym. Do wykonania szkicu wykorzystano mapę "Powiat Nowosolski" Wydawnictwa Turystycznego PLAN s.c.
 

pogoda.net